ASMSA recognizes students at Honors Convocation

2 months ago

The Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts held its annual Honors Convocation on May 12, recognizing students for their academic achievements during the 2016-17 academic year.

Students received awards from each academic department as well special awards from various organizations. Awards announced Friday include:

Humanities Department

• Outstanding Humanities Senior: Baylee Byers of Stuttgart
• Outstanding Humanities Junior: Te’ya Mitchell of Little Rock
• Outstanding World Studies Student: Ben Allen of Bella Vista
• Outstanding American Studies Student: John Ostermueller of Little Rock
• Outstanding Spanish 2 Student: Sabrina Jones of Russellville
• Outstanding Intermediate Spanish Student: Rachel King of Pocahontas
• Outstanding Advanced Spanish Student: Taylor Mosely of Conway
• Outstanding Beginning Mandarin Student: Devin Sha of Stuttgart
• Outstanding Intermediate Mandarin Student: Jessica Nunn of Conway
• Outstanding Beginning Japanese Student: Will Duke of Pine Bluff
• Outstanding Intermediate Japanese Student: Joseph Filipek of Bismarck
• Outstanding Beginning French Student: Jenna Means of Hope
• Outstanding Intermediate French Student: Ashley Kennedy of Hot Springs
• Outstanding Advanced French Student: Carson Cato of Bryant
• Outstanding Visual Arts Student: Chilton Streett of Little Rock

Mathematics Department

• American Mathematics Competition High Score Awards: Kyle Sadler of Little Rock and Akarsh Kumar of Fayetteville
• Outstanding Computer Science Award Senior: Martin Boerwinkle of El Dorado
• Outstanding Computer Science Award Junior: Ben Allen of Bella Vista
• Outstanding Mathematics Student Junior: Kyle Sadler of Little Rock
• Melanie Nichols Award for Outstanding Female Senior: Lynn Duong of Fort Smith
• George Connor Award for Outstanding Male Senior: Carson Cato Bryant

Science Department

• Outstanding Biology Students: Alyssa Easterling of Benton, Clementine Payne-Weeks of Greenbrier and A’yannah Jefferson of Helena-West Helena.
• Outstanding Biology Students Book Awards: Alanah Claybaugh of Mansfield, Hailey Campbell of Leslie and Caelan Miller of Jonesboro
• Outstanding Chemistry Students: Chayne Ball of Alma, Alyssa Easterling of Benton, Logan Watts of DeWitt and Martin Boerwinkle of El Dorado
• Outstanding Chemistry Students Book Awards: Landon Middleton of Bryant, Storm Gardner of Ozark, Caelan Miller of Jonesboro and Rebecca Parham of Alma
• Outstanding Physics Students Awards: Jonathon Cato of Blytheville and Pooja Modi of Malvern
• Outstanding Physics Students Book Awards: Brandon Cox of Bryant, Akarsh Kumar of Fayetteville, Sabrina Jones of Russellville and Will Hopkins of Little Rock
• Outstanding Earth Science Students Book Awards: Juliet Green of Malvern, Tristan Tompkins of Springdale, Krishna Patel of Little Rock and Lillianna Jones of Ferrisburgh

Special Awards

• University of Rochester George Eastman Young Leaders Award: Joanne Lee of Gosnell
• University of Rochester Bausch and Lomb Honorary Science Award: Kyle Sadler of Little Rock
• University of Rochester Xerox Award: Ben Allen of Bella Vista
• Daughters of American Revolution Good Citizen Award: Katie Welch of Pearcy
• Official Army Reserve National Scholar/Athlete Award Recipients: Amber DiPersia of Hot Springs and Joe Sartini of Benton
• Rotary Interact Scholarship: Jada Hunter of Delight and Makiya White of Grady
• Hendrix College Odyssey Book Award: Katherine Evans of Bryant
• Salem College Book Award: Jessica Nunn of Conway
• Computer Science Summer Research Fellowship: John Ostermuller of Little Rock
• Murphy USA Summer Research Fellowship: Lily Ann Easley of Garland City and Hollie Hagler of Ozark
• Trustees’ Service Fellowship: Austin Brigham of Huntington
• Daniel A. Benton Award: Chayne Ball of Alma
• National Merit Scholarship Finalists: Martin Boerwinkle of El Dorado, Tenzing Briggs of Jasper, Carson Cato of Bryant, Brock Davis of Hot Springs, Jackson Gregory of Hot Springs, Dillon Meaders of Bryant, Joe Sartini of Benton and Kimberly Sloan of Harrison
• QuestBridge Finalists: Chayne Ball of Alma, Jansen Cullipher of Jonesboro, Lynn Duong of Forth Smith, Michael Gipson of Coal Hill, Lillianna Jones of Ferrisburgh and Kimberly Sloan of Harrison
• QuestBridge National College Match Finalists: Joseph Davidson of Ozark, Devin Howard of White Hall and Lauryn White of Little Rock
• Arkansas Boy’s State and Girl’s State Selectees: Nick Jaeger of Leslie, Chris Jaeger of Leslie, Sam Kalajyan of Cherokee Village, Katlee Freasier of Bryant and Katherine Evans of Bryant
• Arkansas Governor’s School Selectees: Austin Brigham of Huntington, Billie Jo Darden of Wickes, Alyssa Easterling of Benton, Te’ya Mitchell of Little Rock, Jessica Nunn of Conway, Connor Osborn of El Dorado, John Ostermuller of Little Rock, Abigail Richards of Batesville and Sani Tripathi of Conway.
• Arkansas Times Academic All-Star Award: Rebecca Parham of Alma.

Mathematics instructor Denise Gregory was recognized as the Air Force Association Lewis E. Lyle Chapter Teacher of the Year for 2017.

« Back to News Archives

Upcoming Events

Admissions

Prospective Students:

Click Here if you'd like to receive more information about ASMSA or have questions regarding the school and/or the admissions process.